Editör: Otomobil Uçar Gider

0
218

  Merhaba Değerli okurlarımız. Otomobil Uçar gider aslında Türk müziğinin klasikleri arasında yerini almış  en bilinen otomobil şarkısı olarak herkesin kulağının bir köşesine çalınmıştır. Hani sözlerini Vecdi Gönül’ün yazdığı Münir Nurettin Selçuk bestesi’nde: “Otomobil uçar gider Gönlüm gibi geçer gider. Ben talihin peşindeyim Talih benden kaçar gider… diyordu ya şair..

 

Dünden bugüne geçen 50 seneye bakınca ise mecazen olduğu kadar madden de Otomobilin en azından fiyatlarının ülkemizde uçup gittiği bir dönem yaşıyoruz  maalesef. Bunda döviz ve kurdaki yükseliş,gümrük vergisi,ötv,kdv pandemi etkisi ile arz daki azlık talepteki çokluk ,çip krizi vs ekleyebiliriz.

Ancak son 1 yılda Bu uçuk yükseliş geçen sene pandemi etkisi ile öyle bi hal aldı ki 2020 den 2021 in aynı dönemine 0 km araç fiyatlarında tam %30 luk bir artış yaşadı. En basitinden benim Nisan 2019 da 125 bin tl ye aldığım x marka aracım haziran 2021 e geldiğimizde tam tamına 330 bin tl lik bir liste fiyatına ulaşmış bakarmısınız ! Üstelik sözüne ettiğim 0 km araç hali hazırda ‘Yerli Üretim olarak’’ Türkiye’de üretilmekte .Düşünün birde bu aracın ithal olduğunu gümrük vergisi vs artık 400 bin mi olurdu 500 bin mi olurdu. Yani otomobil uçup gitmiş !!!

Sözüne ettiğimiz durum  ötv matrahı ile bilinmeyen denklem halini alan ithal ve hele ki 2000 cc ve üstü hacimli motora sahip araçlarda ise tam bir kabus. İşte yine basit bir örnek geçtiğimiz günlerde youtube kanalım oto dünyası için çekimini gerçekleştirdiğim d giriş segmenti 2000 litre hacimli turbo benzinli x model ithal aracın vergisiz liste fiyatı aksesuarlarla 269.350 tl imiş… Bu fiyata önce %150 ötv ile 404.025 tl daha sonra ötv ile toplam 673.375 olan  fiyata %18 lik kdv eklenerek 121.207 tl daha ekleniyor ve 794.582 tl ye ulaşıyoruz. Bitmedi birde son olarak bu fiyata 14.550 tl lik tescil vs masraflar eklenince aracın kullanıcıya maliyeti tam tamına 809.132 tl oluyor ! İnanılır gibi değil yani vergisiz  3.5 araç fiyatına vergilerle ancak 1 araç alıyorsunuz. 1 araç size 2.5 araç devlete…

Tabii maliye için her zaman iyi bir gelir kapısı olan Otomotiv daha doğrusu Motorlu Araç satışları rahmetli eski Maliye Bakanlarından Merhum Kemal Unakıtan’ın kendi deyimi ile adeta  7 veren Gül gibi…

Burada elbette alanında bu fiyatlara bir şekilde razı olduğu bir durum var yani alanda satan da memnun olmasa da bu durumu kabullenmiş durumdalar. Artık  ülkemizde 150 bin tl nin altında  0 otomobil yok ! En ucuz otomobil 8 haziran itibari ile 157.900 tl lik liste fiyatına sahip fiat egea sedan 1.4.  Ucuz ! Bütçe dostu 0 km bir araç almak istiyorsanız ortalama 200-250 bin tl yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Bu fiyata rahatlıkla büyük şehirlerde oturmalık yada yatırımlık 3+1 ev alıp kiraya verip düzenli gelir elde edebilirsiniz. Ama buna karşın değer kaybı günlük olan ve olası kaza vs riski olan söz de lüks olmaktan çıkan zaruri ihtiyaç olarak kabul edilen bir otomobil almak isterseniz evden pahalıya mal etmeniz gerekecek.

Neticede araba ev aldırmaz ama Ev araba aldıracak kaynak oluşturabilir öyle değil mi ?

Peki İkinci Elde durum ne dediğinizi duyar gibi oluyor. Hemen bakalım. Yine izniniz ile 2019 model c segmenti benzinli otomatik kendi aracımın şu anki ikinci el piyasa değerine bakarak yanıtlayacağım bu soruyu da. Aracım 50 bin km de hatasız hemen bu kriterlerle internette basit bir arama yapıyorum. Benzer km ve kondisyonda araçlar 240 bin tl den aşağı değil. Yani 2019 da 125 bin tl ye aldığım aracım 2 yılda değer kaybetmeyi bırakın kazan doğurdu misali o zamanki parayla değerini 2 ye katlamış !!! Eşyanın doğasına ve matematik kurallarına aykırı bir durum öyle değil mi ? Zaten siz değerli okurlarımız pek çoğu bu  piyasa koşullarını ve araç fiyatlarını en az benim kadar iyi biliyor ve takip ediyorsunuz. Burada sadece işin içine hafif mizahta katarak Kur ,enflasyon ve vergi yükü altında değeri olduğunun kat kat üstüne çıkan araç fiyatının durumunu bir kez daha gözler önüne sermeye çalıştık. Eee ne diyelim Otomobil uçar gider….

 Korhan ÖNDER

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here